Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne

Zawartość podstrony

19 maja 2008 11:51 | wersja 1 | Ten dokument ma 0 załączników 0

Nagrody Burmistrza 2007

Ewelina Pęksowa

Malarka na szkle, społeczna opiekunka Starego Cmentarza, członek Komitetu Ochrony Cmentarza, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Związku Podhalan i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Obdarzona niezwykłym talentem, urokiem osobistym, pamięcią i pracowitością, twardo broniąca wyznawanych przez siebie zasad i opinii. Niewyczerpane źródło informacji o starym Zakopanem i historii malarstwa na szkle. Laureatka międzynarodowych konkursów. Kilkadziesiąt razy wystawiała swoje prace w Polsce i za granicą. Uhonorowana wieloma odznaczeniami, nagrodami i tytułami


Stanisław Karpiel

Architekt, ur. 1926. Dyplom uzyskał na Wydziale Politechniki Krakowskiej w 1955 roku. Pracował m.in. w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz w pracowniach architektonicznych w Polsce, Stanach Zjednoczonych i w Syrii. Przeprojektował skocznię narciarską Wielka Krokiew, zaprojektował wieżę sędziowską. Współprojektował budynki COS Zakopane, skocznię narciarską w Holmenkollen oraz liczne budynki na Podhalu i za granicą. Współtwórca zagospodarowania narciarskiego rejonu Kasprowego Wierchu i kolei krzesełkowych (Goryczkowa i Gąsienicowa), studium krajobrazowo-architektonicznego Zakopanego. Laureat wielu międzynarodowych konkursów architektonicznych.

Stanisław Tylka

Architekt, ur. 1927. Dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1956 roku. Pracował w Powiatowej Radzie Narodowej w Nowym Targu jako kierownik zespołu urbanistycznego,
w Pracowni Projektowej PBO Podhale w Zakopanem oraz w Balnoprojekcie (Pracownia w Zakopanem). W latach 80. był architektem miasta Zakopane, współautorem planów ogólnych miejscowości powiatu nowotarskiego, planów urbanistycznych Zakopanego, obiektów użyteczności publicznej FIS-u w 1961 roku oraz wielu budynków mieszkalnych i pensjonatowych na Podhalu. Autor kilkudziesięciu obiektów sakralnych (kościołów, kaplic i klasztorów) na terenie Spisza, Orawy, Podhala oraz na Słowacji.

Stanisław Obrochta

W Roku Karola Szymanowskiego Burmistrz Miasta Zakopane postanowił uhonorować Stanisława Obrochtę, który znał Szymanowskiego osobiście i grał w kapeli góralskiej na pogrzebie kompozytora. Stanisław Obrochta jest seniorem góralskiej rodziny Obrochtów, wnukiem znanego muzykanta podhalańskiego Bartusia Obrochty. Od młodych lat wspólnie z ojcem Janem i bratem Władysławem grał w kapeli na skrzypcach i basach, rozsławiając muzykę i kulturę góralską w Polsce i za granicą. Już przed II wojną światową zespół wyjeżdżał do Holandii, Belgii i Niemiec na koncerty organizowane przez muzykologa Stanisława Mierczyńskiego. Uczestniczył też w wieczorach artystycznych w Zakopanem organizowanych przez literata Mieczysława Rytarda i kompozytora Karola Szymanowskiego. W czasie II wojny światowej wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie spędził pięć lat.Kapela Obrochtów z własnej inicjatywy upamiętniała kolejne rocznice śmierci Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego. Stanisław Obrochta, tak jak jego przodkowie, mieszka na Małym Żywczańskim, jest skromnym, zacnym, honornym góralem i przykładnym obywatelem naszego  miasta,którego wkład w artystyczny rozwój Zakopanego i Podhala jest nie do przecenienia.


 

Biuletyn Informacji Publicznej — Urząd Miasta Zakopane

Logowanie