Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne

Zawartość podstrony

1 lipca 2008 07:44 | wersja 1 | Ten dokument ma 0 załączników 0

Nagrody Burmistrza 2005

Barbara Kurkowiak z d. Grocholska

ur. 1927. Uczestniczka Powstania Warszawskiego, narciarka, trenerka. W Zakopanem mieszka od 1946 roku. Kuźniczanka, zawodniczka klubów: SNPTT Zakopane, WKS Zakopane, WKN Warszawa, Start Zakopane. Dwukrotna olimpijka (1952 i 1956), trzykrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Świata. Dziewięciokrotna zwyciężczyni Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny (1950-60). Dwudziestopięciokrotna mistrzyni Polski w zjeździe, slalomie i gigancie. Poetka, autorka tomiku wierszy „Pod otwartym niebem”.

Dr Elżbieta Łaniewska-Łukaszczyk

ur. 1930. Doktor medycyny. Od 1942 działała aktywnie w Szarych Szeregach, Szeregach następnie w ZHP. W 1944 roku uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Po 1956 pracowała na obozach harcerskich jako lekarz i instruktor medyczny. Od chwili powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Zakopanem działa aktywnie w tej organizacji, od 1954 roku jako prezes Koła. Prowadzi Przychodnię Pomocy Socjalno-Medycznej dla Kombatantów. Odznaczona szeregiem odznaczeń związanych z działalnością polityczną.


Zdzisław Ignacok

ur. 1935. Taksówkarz, współzałożyciel Związku Zawodowego Taksówkarzy „Solidarność” Solidarność Zakopanem. Po ogłoszeniu stanu wojennego internowany w Załężu. Zwolniony, kontynuował działalność w podziemnych strukturach Związku, w tym na szczególne wyróżnienie zasługuje jego współpraca ze ś.p. Barbarą Kojer. Organizował transport darów dla represjonowanych rodzin z terenu Podhala, a także przerzuty literatury na Słowację.
 

Biuletyn Informacji Publicznej — Urząd Miasta Zakopane

Logowanie